Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
„Radość Życia” realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt: „WTZ – nowe działania”
Cel projektu: zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego podopiecznych WTZ w Dąbrowie Białostockiej: 30 osób (8K/22M) poprzez podniesienie poziomu aktywności życiowej, społecznej i zawodowej, wzrost kompetencji i umiejętności życiowych, podniesienie kwalifikacji do podjęcia zatrudnienia w społeczności lokalnej z terenu gmina Suchowola, Nowy Dwór oraz Dąbrowa Białostocka w okresie trwania projekt, tj. od 02.01.2019 r. do 30.06.2020r. poprzez wykorzystanie instrumentów aktywnej integracji wynikających z indywidualnych ścieżek reintegracji.
PLANOWANE DZIAŁANIA:
1. Rehabilitacja społeczna
- Opracowanie Indywidualnych Ścieżek Reintegracji wraz z diagnozą
W ramach tego działania podopiecznych WTZ obejmiemy wsparciem psychologa oraz doradcy zawodowego w ścisłej współpracy z instruktorami WTZ.
- Turniej sportowy – działanie o charakterze aktywizacyjno – pro zdrowotnym
W zależności od pogody w plenerze lub na hali sportowej planowane jest rozegranie meczu piłki nożnej, turniej w dwa ognie i inne konkurencje sportowe.
- Wyjazd usamodzielniający
5 dniowy wyjazd mający na celu podniesienie poziomu samodzielności, pewności siebie i własnych umiejętności dodatkowo wzmocnienie motywacji do działania i nabycie umiejętności rozwiązywania konfliktów i pracy zespołowej cennych przy zatrudnieniu. W trakcie wyjazdu są planowane zajęcia z psychologiem.
2. Rehabilitacja zdrowotna
- Blok działań pro zdrowotnych
– jazda konna z elementami hipoterapii
– wyjazdy na basen
- Diagnoza i terapia metodą EEG Feedback
Biofeedback jest metodą terapii sprzężenia zwrotnego, umożliwia obserwowanie aktualnych procesów fizjologicznych organizmu. Trening metodą Biofeedback ma za zadanie pobudzenie przewodnictwa bioelektrycznego mózgu, wytworzenie nowych i zmianę istniejących połączeń neuronowych. Oznacz to, że w toku terapii Biofeedback możemy nie tylko zoptymalizować funkcjonowanie procesów poznawczych, ale także zminimalizować dysfunkcje funkcjonowania mózgu, w których występuje nieprawidłowy rytm fal. Celem terapii jest wytrenowanie oraz utrwalenie prawidłowej amplitudy fal mózgowych. Wykorzystując plastyczność mózgu trenowane umiejętności zaczynają zachodzić automatycznie, co przekłada się na ogólne funkcjonowanie w życiu codziennym.
3. Rehabilitacja zawodowa
- Blok szkoleń zawodowych
Na podstawie zawartej w Indywidualnych Ścieżkach Reintegracji diagnozy oraz potrzeb i możliwości naszych podopiecznych zostaną zorganizowane szkolenia dla 20 osób. W czasie szkoleń kursantom będzie przysługiwało stypendium szkoleniowe.
- Staże zawodowe dla 9 osób
Organizacja staży zawodowych dla 9 osób w zależności od rezultatów szkoleń oraz aktualizacji poszczególnych IŚR (łączna opinia psychologa, doradcy zawodowego i instruktorów terapii zajęciowej – zdecyduje których z podopiecznych zostanie zakwalifikowanych do podjęcia stażu, decydować będzie również opinia lekarska – zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia). Zostaną wytypowane stanowiska pracy oraz potencjalni pracodawcy, z którymi nawiążemy współpracę. W czasie szkoleń kursantom będzie przysługiwało stypendium stażowe .